Pilatesin Tarihçesi

Joseph Pilates kimdir

 

KONTROLOJİ

 

Pilates tekniğine adını veren Joseph Pilates 1880 yılında Düsseldorf'da dünyaya geldi. Güçlü bir bünyeye sahip olmayan Joseph çocukluk yıllarında astım ve romatizma gibi ağır hastalıklar geçirdi.Bu nedenle güçsüz ve çelimsiz kalan vücudunu kayak ve cimnastik yaparak geliştirmeye çalıştı. Tüm gençliğini uygun bir fiziğe sahip olabilmek için beden geliştirme sporları ile geçiren Joseph Pilates 1912 yılında İngiltere'ye taşınarak sirk cambazlığından boksörlüğe kadar bir çok değişik  alanda çalıştı. İngiliz polislerine dövüş esnasında korunma yöntemleri konusunda eğitmenlik yaptı. Birinci Dünya Savaşı sırasında hastabakıcılık yapan Joseph Pilates,kendini geliştirmeye devam etmekle birlikte hastalara da iyileşmelerini ve gelişmelerini sağlayacak programlar hazırladı ve ekipmanlar tasarladı. Bu program dahilindeki yönteminin amacı vücudun her bir birim hareketini incelemek ve önemini vurgulamak olmuştu.

Hastahanedeki yatakların yaylarıyla, yatan hastalardan da izinlerini alarak kontroloji adını verdiği bu  yöntemi  egzersizlerle ve ekipmanlarla uyguladı.Tasarladığı yatağa cadillac adını verdi ve orta çağ aletlerine benzeyen bu alete 20 mekanizma daha geliştirdi.Tahtalar, metaller,borular değişebilir kayışlar,makaralar ve yaylar tasarladı.

Yatarak yapılan bu çalışmalarla hastaların yaralı dokularının sabit kalması sağlanarak yatak istİrahati döneminde kendi kendini mobilize etme ,kaslarını kuvvetlendirme ve bu sayede fiziksel uygunluk düzeyini koruyabilme imkanı oluşturdu. Dünyanın en büyük salgınlarından biri olarak bilinen  veba salgınına yenik düşen İngiltere de  bir çokinsanın ölümüne neden olan salgında  Joseph'in bulunduğu kampta da salgın yayıldı ancak Pilates’in koğuşubu salgından hiç etkilemeyince bu olay bir mucize olarak adlandırıldı ve Joseph Pilates'in egzersizleri o günden sonra hayat kurtaran teknikler olarak anılmaya başladı.Savaş sonrası Almanya'ya dönen Joseph Pilates, geliştirdiği metotlarla ün saldı.Ekipmanlarına reformer,chair,barrel vb. ekipmanları ekleyerek portföyünü geliştirdi.Çalıştırdığı kişileri kendisi ile değil bu ekipmanlarla destekledi.Tekniğine olan inancı ve  daha başarılı olabilme isteği ile 1926 yılında Amerika'ya göç etmeye karar verdi. New York şehrinde  New York City

bale okulu’nun yan binasına açtığı ilk stüdyosu ile Joseph Pilates’in programları dansçılar ve ağır antrenman programı olanboksörler arasında çok popüler hale geldi.Tüm hayatını tekniklerini geliştirmek, uygulamak ve öğretmek ile geçiren Pilates 600 den fazla hareket tasarladı

Bu hareketleri tasarlarken felsefesi  vücut,zihin ve ruhun birlikte çalıştırılması olmuştu. 1967 yılında studiosundaçıkan bir yangında duman zehirlenmesi nedeniyle 87 yaşında hayatını kaybettiğinde  kendi tasarladığı onlarca klasik Pilates ekipmanı,fitness dünyasında devrim yaratmış, sağlık sektörüne yeni bir bakış açısı kazandırmıştır.