Kimler Pilates Yapabilir

 "Pilates yaş cinsiyet farketmeksizin hiçbir ön çalışma gerektirmeyen

     (cardio-fitness)herkezin yapabileceği ve kişinin en hızlı şekilde sonuç aldığı

     egzersiz sistemidir."

Çoğu egzersiz programı herkes için uygun olmayabilir. Bazı kişilerin dizleri 5 km lik yavaş koşu egzersizini kaldıramazken bazı kişilerin eklemleri ise 30 dk boyunca merdiven aletinin üzeinde çalışmaya dayanamaz.Vücudu aktiviteye alışık olmayanların ise stüdyoda bisiklet çevirme (spinning)Sınıfına katılması hızlı bir arabadan atlamaktan farksız olabilir.Her birey birbirinden farklı fiziksel özelliklere,kalıtımlara,cinsiyete,hayat şartlarına sahiptir.Hepimiz birbirimizden bukadar farklıyken aynı egzersiz programını uygulayamayız.

Pilates herkes için tasarlanmıştır.

Pilates sistemi ile eğitmeninin hazırlayacağı size özel ders programı ile ihtiyacınıza yönelik egzersiz ve hareket planlamasını uygularsanız sizde pilatesten fayda sağlayabilirsiniz.

Mesela öğrenci veya ofiste çalışan biriyseniz zamanınızın büyük kısmını bilgisayar başında geçiriyorsunuz demektir.Otururken kamburunuz çıkıyor,nefesiniz düzensizleşiyor,omuz ve kalça kaslarınız sıkışırken gitgide sarkıyor.Doğru bir pilates programlamasıyla tüm bu şikayetlerinizden kurtulursunuz.

Pilates şekle girebilmek için harikabir yoldur fakat Pilatesin faydaları birkaç kilo kaybetmenin çok daha ötesine geçmektedir.Pilates eğitimi yeni başlayanlar,çocuklar,yaşlılar,sporcular,dansçılar kısacası herkes için uygundur.Şimdiye kadar herkesin şikayetlerine cevap vermiş,yaralanmaları iyileştirmiş,kronik ağrıları hafifletmiş,sporcuları yarışmalara hazırlamış ve evet insanları şekle sokmuştur.

“Forma girmek için zaten formda olmanız gerekmez”

Forma girmek isteyenler için Joe Pilatesten güzel haber;

“Eğer kontroloji egzersizlerini üç ay boyunca haftada sadece dört kez düzenli olarak tekrarlarsanız sizde vücudunuzun gitgide o ideal görüntüye kavuştuğunu görecek ve yenilenmiş dinç bir zihne sahip olacaksınız.”diyor Joe Pilates.Ayrıca pilatese başladığında ne durumda olursa olsun büyük küçük herkesin bu sonuçları görebileceğini savunmuştur.

Pilatese başlamak için sağlıklı olmanız gerekmez ,zaten çalışarak güçlenecek ve sağlığınıza kavuşacaksınız.

Pilates bir kuvvet egzersiz sistemidir

Derin karın ve omurilik kaslarına odaklanmış, non-impact bir egzersiz  sistemidir.Bel kısmını korurken karın adalelerini uzatıp-geliştiren, büyük kas kütlesi yerine estetik,esnek ve uzun süre gücünü koruyabilen kaslar oluşturan bir egzersiz sistemidir.

Hafif bir başlangıç egzersizi olduğu gibi yoğun tüm vücut çalışma şekli olarakta adapte edilebilir.

Vucudun güç dayanıklılık,denge ve koordinasyonununartmasını sağlar.

Yaralanma riskini maksimum ölçüde azaltır.

Çeşitli spor dallarına yönelik alınan eğitim sonucu oluşan dengesizlikleri giderir.

Çoğu profesyonel sporcu (futbol,basketbol,fitness vb) pilatesi alternatif olarak görmekte vücuduna esneklik dayanıklılık kazandırmak ve sakatlık riskini enaza indirmek için kullanmaktadır.

Ne tür bir sporla uğraşıyor olursanız olun ,pilates o sporda gelişmenizi sağlayacaktır.

            Pilates, mükemmel bir rehabilitasyon aracıdır.

Rehabilitasyon, fizik-tedavi sonrasında, ve diğer çeşitli rahatsızlık sırasında (bel-boyun fıtığı, sırt ağrıları,romatizma,fibromianji,kamburluk, skolyoz, diz ve eklem problemleri vb.)

size özel pilates ders programlaması ile  yapılmaktadır. Fizik tedavi için
bir referans kaynağıdır.

Pilates tüm kas sisteminin yeniden programlanmasını öğrettiğinden, gerektiği kadar yumuşak ve basit yapılabilir.

Pilates, bir sakatlık nedeniyle vücudun hizasını yitiren bölgelerinin kuvvetini, stabilitesini, dengesini ve simetrisini geri kazandırır.

Sakatlığınız yeniyse, önce doktorunuzdan tercihen bir uzmandan, Pilates egzersiz programına katılmak için onay almalısınız.(Gerekirse doktorunuzla iletişime geçerek en doğru çalışma programı hazırlanarak gelişiminiz takip edilir.)

Birçok fitness programında olduğu gibi Pilatese başlamadan öncede mutlaka doktorunuza danışın.Pilatesi öğrenip uygulamanızı engelleyecek herhangibir  fiziksel rahatsızlığınız veya sakatlığınız olup olmadığını doktorunuz daha iyi bilecektir.